Dikkat ! Obezite Bulaşıyor


Bazı hastalıkların bulaşıcı olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. Bir yakınımız eğer gripse bize bulaştırmaması için özellikle sosyal mesafeye dikkat ediyoruz. Peki size desem ki obezite de bulaşıcıdır. Tepkiniz ne olurdu? Eminim şaşırırdınız. Evet belki dokunmakla değilse bile toplumsal olarak obezite de bulaşıcıdır.

Araştırmalara göre yakın çevremizdeki insanların kilosu bizim kilomuzu da etkiliyor. Bir arkadaşı obez olanın aşırı şişman olma olasılığı yüzde 57, kardeşi obez olanın yüzde 40, eşi obez olanınsa yüzde 37 oranında artıyor. Çok yakın arkadaşlıklarda ise risk üçe katlanıyor. Çünkü birlikte uzun süre vakit geçiren insanların yemek yeme ve egzersiz alışkanlıkları zamanla birbirine benziyor. Çok su içen birinin yanında daha çok su içebilir veya sürekli araç kullanmak yerine yürümeyi tercih eden birinin yanında siz de daha aktif bir yaşam sürmeye başlayabilirsiniz. Aynı durum tam tersi için de geçerli. Sürekli abur cubur tüketen bir arkadaşınızın yanında siz de daha sağlıksız beslenmeye alışabilirsiniz.

Atalarımız “ Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” demiş. Ama artık “ Bana arkadaşının/eşinin/kardeşinin vb. kilosunu söyle sana kaç kilo olduğunu söyleyeyim” diyebiliriz. Bazı kararları birlikte almak ve uygulamak tek başınıza yapmaktan daha kolaydır.

Çevrenizi daima ideal kiloda ve sağlıklı olmaya teşvik edin. Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz en yakınınızda sizinle aynı durumda olanları tespit edin ve bu işe onlarla birlikte başlayın. Unutmayın birlikten kuvvet doğar.

Şimdiden başarılar.

Sizi Arayalım!
Formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede size dönüş sağlayacağız.
tr en